Історія кафедри

valuen1

        Валуєнко Борис Васильович — завідувач кафедри графіки з 1967 p. до вepecня 2003 p.
Професор Борис Васильович Валуєнко — унікальний спеціаліст у галузі конструкції книги, талановитий викладач і неординарна, різнобічно обдарована людина. Народився у Києві 9 січня 1927 р.
Після закінчення УП1 ім. І. Федорова Б. В. Валуєнко близько 20 років працював у видавництві «Техніка», де його досі люблять і пам’ятають.
Головний художник видавництва «Техніка», С. В. Анненков — колишній студент Бориса Васильовича, так охарактеризував роботу Валуєнка: «…Те, що він робить з книгами — це сьогоднішній і завтрашній день. /…/ Досить йому сказати кілька слів — змінити колір або поміняти деталі місцями — і обкладинка невираз¬на стає «лялечкою…».
Як художник і редактор Б. В.Валуєнко був нагороджений 18 дипломами конкурсів «Мистецтво книги», розробив зменшувальну лінійку, а впродовж 1967—1968 років випустив багато допоміжних посібників для художників-графіків. В роки застою він вперше в СРСР застосовував нові, більш сучасні матеріали в поліграфії, зокрема напівжорсткі оправи з пластиків, і ці видання отримували премії на конкурсах книги.
Б. В. Валуєнко працював у КВФ УПІ ім. І. Федорова з 1967 р. Невтомній роботі на факультеті він присвятив більше 30 років. Очолював, з перших днів її існування, кафедру мистецтва книги (нині — кафедра графіки).
Він заснував наукову школу кафедри графіки, що розробляє проблеми сучасного дизайну книги, є автором багатьох книжок, в яких простежує історію розвитку художньо-технічного оформлення. Деякі з його досліджень спеціально присвячені висвітленню сучасних питань мистецтва окремих елементів книги (шрифт, титул, оправа, ілюстрування) та загальній архітектоніці книги. Ось лише деякі з них: «Наборний титул й рубрики книги» (1967), «Выразительные средства набора в книге» (1976), «Архітектура книги» (1976), «Книга как художественный предмет» (1988), «Специфіка оформлення книжкових оправ» (1990). Кожен з цих посібників відповідав запитам по-ліграфії і сприяв запровадженню технічних новинок.
Новаторство останньої книги Б. Валуєнка — «Композиція видання: мистецтво зовнішнього оформлення книги» (1992) полягає в тому, що в ній вперше у країнах близького зарубіжжя було висвітлено історію західноєвропейської оправи. Готується до друку нова книга Б. Валуєнка.
Троє з його випускників відзначені Державною премією ім. Т. Г. Шевченка, багато інших отримували нагороди на різноманітних конкурсах, пов’язаних з оформленням друкованої продукції. Як особисті заслуги, так і досягнення випускників переконливо свідчать про величезний внесок Б. В. Валуєнка в розвиток українського-книгодрукування.
Лише 2003 р. Б. В. Валуєнко залишив посаду завідувача кафедри графіки в зв’язку з потребою більше уваги приділяти мистецькій, літературній творчості і безпосередньо викладацькій роботі.